Ana SayfaHaberler | Duyurular | Avantaj Rehberi | Kim Nerede? | Forum | Fotoğraf Galerisi | Etkinlikler | Linkler | Site İçi Arama | Sanal Tur
» E-mail adresiniz:
» Şifreniz:
  » Web Üyesi Olun
  » Dernek Üyeliği

  » Tüzük
  » Tarihçe
  » Bize Ulaşın
  » Banka Hesap No
  » Yönetim Kurulu
  » Kristal Martı
  » Dernek Üyeliği
  » Dosyalar
  » Kullanım Kuralları
  » Basında Biz

  » Sunduklarım
  » Aradıklarım
  » KALbin Arama

  » Ürünler

  » Emlak
  » Vasıta
  » Eşya
  » Özel Ders
  » Diğer


paylaseNroll® CM

© SAY Ajans
Önder Focan '73


Okulumuz 1973 yılı mezunlarında Önder Focan 24 Ağustos 1955 İstanbul doğumludur.Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesini bitirdikten sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makina Fakültesinden mezun olmuştır. Eşi Zuhal Focan ile beraber Galata Kuledibi Sokak’ta Nardis adında bir caz kulübü kurmuştur.

1996-99 yılları arasında SEKİZ, ON THE BOSPHORUS adlı CD’leri yaptı. 1997’de MIDEM tarafından Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen ve 11 uluslararası gitarcının katıldığı (Jan Ackermann, Wolfgang Muthspiel, Terje Rypdal, Ximo Teber, Noel Akchiote, Eric St.Laurent, Seppo Tyni, Sandro Gibellini, Nigel Clarke, Herald Haerter) festivalde, İKSV adına Türkiye’yi “Guitar Night” gecesinde temsil etti.

Sanatçının 1998’in ilk günlerinde piyasaya çıkan “BENEATH THE STARS” adlı çalışması ise, BLUE NOTE firmasından albümü çıkan ilk Türk sanatçısı ünvanını da taşımaktadır. Bu albümde davulda Down Beat jazz dergisince yılın gözde davulcusu seçilen Bill Stewart’la ve Hammond B3 Org’da ise yine New York’lu Sam Yahel yer almışlardır.
Ocak ’99 ve 2000’de IAJE eğitim seminerlerine katıldı.
Kasım 99’da Viyana’da Thomastik Infeld tellerinin 80.kuruluş yıldönümü konserlerinde çaldı. 2001 Ocak ayında Los Angeles NAMM Show’da Thomastik Infeld standinde konuk olarak çaldı. 2002’de aynı fuarda Höfner Guitar tanıtımı için yer aldı. 2001 Kasım’ında Finlandiya’da popüler Türk parçalarının yorumlandığı STANDARD A LA TURC albümünü kaydetti.

2002’de Berlin’de Almanya’nın önde gelen müzisyenlerinden bascı Stefan Weeke’nin “Spontaneous International Jazz Friends” adlı projesi ile aynı yıl Almanya’da piyasaya çıkan No.One adlı albümünde davulcu Ernst Bier ile birlikte yer aldı.

2001 yılında Viyana’da bascı David Friesen ile, 2003’de piyasaya çıkan REMinisce adlı albümün kaydını yaptı.

2000 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi tarafından yılın en iyi Batı Müziği Sanatçısı ödülüne layık görüldü.
Önder Focan Thomatik Infeld telleri ve Höfner gitarlarını tercih etmektedir.

2004 yılında Ercüment Vural, Alp Ersönmez, Cengiz Baysal ve Tunç Çakır ile birlikte büyük ilgi goren KIRMIZIYA ÇALIYOR (Like Red) adlı albümü yaptı. 2007 yılında A. Şenol Filiz (ney), Şenova Ülker (tpt), Erdal Akyol (b), Ferit Odman (d), Cem Aksel(d) ile birlikte geleneksel Türk müziğinin "straight ahead" jazz konseptiyle yorumlandığı "Swing a la Turc" adlı CD´yi yaptı.

Son olarak 12. CD’si olarak 2009 yılında kendi bebop parçalarından oluşan “36mm Biometric”i kaydetti. Bu albümde yer alan sanatçılar; Önder Focan , Şenova Ülker, Engin Recepoğulları , Hakan Çimenot , Erdal Akyol , Ediz Hafızoğlu.

Önder Focan D.R Telleri, Godin ve Hofner gitarlarını kullanmaktadır. Son donemde ŞERİF KÖSE tarafından yapılmış oyma caz kasa gitar ile çalmayı tercih etmektedir. www.focanjazz.com

<<< geri


SIK KULLANILANLARA EKLE | ANASAYFAM YAP

  » Site İçi Arama
  » Internette Arama


Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Web Sitesi