Ana SayfaHaberler | Duyurular | Avantaj Rehberi | Kim Nerede? | Forum | Fotoğraf Galerisi | Etkinlikler | Linkler | Site İçi Arama | Sanal Tur
» E-mail adresiniz:
» Şifreniz:
  » Web Üyesi Olun
  » Dernek Üyeliği

  » Tüzük
  » Tarihçe
  » Bize Ulaşın
  » Banka Hesap No
  » Yönetim Kurulu
  » Kristal Martı
  » Dernek Üyeliği
  » Dosyalar
  » Kullanım Kuralları
  » Basında Biz

  » Sunduklarım
  » Aradıklarım
  » KALbin Arama

  » Ürünler

  » Emlak
  » Vasıta
  » Eşya
  » Özel Ders
  » Diğer


paylaseNroll® CM

© SAY Ajans
Bikem Ekberzade '89 un e-fotoğraf kitabı çıktı...
"West-end of the Border" isimli II.kitabı çıktı...
Okulumuz 1989 yılı mezunlarından Bikem Ekberzade'nin, "West-end of the Border", Darfur'da 2003-2004 yıllarında yaşananları, tanıkların ağzından anlatan bir online belgesel fotoğraf kitabıdır. Bikem Ekberzade'nin 2005 yılında Çad-Sudan sınırının batı yakasındaki mülteci kamplarında Darfurlu mültecilerle, Mülteci Projesi (therefugeeproject.blogspot.com) kapsamında gerçekleştirdiği foto-röportajlardan oluşmaktadır. Akabinde, bölgede yaşananları kamuoyuna duyurmak için hazırladığı enstelasyon ve sergilerdeki fotoğraflar ve hikayeler daha kapsamlı birşekilde, fotoğrafçının kendi günlüğü üzerinden anlatımı ile kitapta bir araya getirilmiştir. Ekberzade, çölleşmenin sebep olduğu su yolları üzerinden gerçekleşen çatışmaların, ve mevcut hükümetin bunu politize etmesi sonucunda tırmanan katliamların hikayesini anlatırken, küresel ısınmaya katkıda bulunmamak için kitabı internet üzerinden yaymayı uygun görmüştür. Bu sayede West-end of the Border, ülke sınırları, yayınevi kısıtlamaları, kontratlar ve muhtelif bürokratik engellerden sıyrılarak, çevreci bir anlayış ve modern teknolojinin katkısı ile internet üzerinden, türünün ilk örneklerinden birini teşkil eden bir online belgesel fotoğraf kitabı olarak okuyucu ile buluşmuştur. 
 
Bikem Ekberzade, halihazırda Türkiye'nin ilk ve aktif olarak çalışan tek kadın savaş fotoğrafçısıdır. Son 5 yıldır ağırlıklı olarak Afrika'nın farklı bölgelerinden hikayeleri dünya basınında yer almaktadır. West-end of the Border, Bikem Ekberzade'nin ikinci kitabıdır. İlk kitabı Yasadışı, klasik metodlarla, kağıt ve mürekkeple, ve bir yayıncı aracılığı ile basılmıştır. Türkiye'de yayınevlerinin kitapla okuyucu arasında bir köprü oluşturmak yerine okuyucunun kitaba erişimini kısıtlayan bir rol oynadığını tecrübe eden Ekberzade, yayınevinlerinin sınırlamalarından uzak, okuyucuya yayınevi kârından sıyrılmış bir kitap sunduğunda bunun ücretsiz olabilmesinin şaşırtıcı olmaması gerektiğini belirtmektedir.
 
Kitabın grafik tasarımı Galatasaray Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan Tasarımhane tarafından yapılmış, çalışma Sercan Özen ve Özgürol Öztürk tarafından yürütülmüştür. Projenin dijital çözüm ortaklığını YouCanFlip üstlenmiştir.
 
Kitaba; West-end of the Border: www.thevirtualstory.com/weob linkinden ulaşabilir, online okuyabilir, ya da sabit diskinize indirebilirsiniz
<<< geri


SIK KULLANILANLARA EKLE | ANASAYFAM YAP

  » Site İçi Arama
  » Internette Arama


Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Web Sitesi