Ana SayfaHaberler | Duyurular | Avantaj Rehberi | Kim Nerede? | Forum | Fotoğraf Galerisi | Etkinlikler | Linkler | Site İçi Arama | Sanal Tur
» E-mail adresiniz:
» Şifreniz:
  » Web Üyesi Olun
  » Dernek Üyeliği

  » Tüzük
  » Tarihçe
  » Bize Ulaşın
  » Banka Hesap No
  » Yönetim Kurulu
  » Kristal Martı
  » Dernek Üyeliği
  » Dosyalar
  » Kullanım Kuralları
  » Basında Biz

  » Sunduklarım
  » Aradıklarım
  » KALbin Arama

  » Ürünler

  » Emlak
  » Vasıta
  » Eşya
  » Özel Ders
  » Diğer


paylaseNroll® CM

© SAY Ajans

O da bir Kadıköy Maarifli

İsim : Mehmet Birkiye
Mezuniyet Yılı : 1968

Okulumuz 1968 mezunlarından Mehmet Birkiye 1969 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı tarihlerde girdiği İstanbul Devlet Konservatuvarını 1974’de, İktisat Fakültesini 1975’de bitirdi. 1977’den bu yana İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda sahne tekniği ve oyunculuk dersleri veriyor. 1973 yılında Kent Oyuncuları’nda profesyonel olarak başlayan oyunculuk, yönetmenlik ve ışık tasarımcılığı çalışmalarını halen sürdürüyor.

Bu süre boyunca, aralarında A.Cehov, A.Miller, A.Fugard, N.Simon, T.Williams, E.O’Neill, N.Cumalı, G.Sümer, A.Ağaoğlu gibi yazarların bulunduğu “Lütfen Kızımla Evlenir misiniz”, “Martı”, “Oyunun Oyunu”, “İnishmorelu Yüzbaşı”, “İki Hayat Sonra”gibi yirmiden fazla oyunda oynadı. Sergey Kokovkin, Arthur Hausman, Aleksandr Galin,Yücel Erten gibi yönetmenlerle çalıştı. “Kel Şarkıcı,” “Adını Siz Koyun,” “ Uzaklar”, “Ramiz ile Jülide”, “Maria Callas” (Yıldız Kenter’le birlikte), “Hep Aşk Vardı” (Yıldız Kenter’le birlikte) “Helen-Helen”, “Eşek Dağın Sevdalısı”, “Şehrazat” adlı oyunları yönetti. Birçok oyunda Yıldız Kenter’in yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. İngiliz yönetmen Micheal Newell’in yönettiği James Cameron’un yapımı olan “Young Indiana Jones”da oynadı. Selçuk Kaskan’ın yazdığı radyo oyunu “Uğurlugiller” in TV 1 için çekilen uyarlamasında 96 bölüm oynadı. TRT 1 kanalında yayına giren ve 100 bölüm yayınlanan TV dizisi “Yaz Evinde oynadı. “Üvey Baba”, “Bizim Pasaj”, “Evdeki Yabancı” rol aldığı dizilerden bazıları. İş Sanat’da düzenlenen ve halen sürmekte olan Şiir ve Müzik dinletilerini yönetti. 2002 yılında Oyunculuk Anasanat Dalı’nda Profesör oldu. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi” bölümünü kurdu, programını yaptı ve yönetti. Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ve çeşitli özel üniversitelerde “Oyunculuk” ve “Sahne Tekniği” dersleri vermeye devam ediyor.

Ana Sayfa

SIK KULLANILANLARA EKLE | ANASAYFAM YAP

  » Site İçi Arama
  » Internette Arama


Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Web Sitesi